Witamy na stronie internetowej naszego żłobka !



Adaptacja Dziecka w Żłobku.

Aby pomóc dziecku w rozstaniu się z Wami oraz w adaptacji do nowej sytuacji.

•Małe Dziecko , nawet jeżeli nic nie mówi i wydawałoby się, że mało rozumie , jest doskonałym obserwatorem i bardzo trafnie odczytuje emocje rodzica, dlatego to rodzic musi zaakceptować fakt, że jego dziecko idzie do żłobka. To, że mama obawia się tej zmiany jest jak najbardziej naturalne, natomiast nie wolno przekazywać swoich niepokojów dziecku.

•O żłobku mówić pozytywnie , że będzie fajnie, że będą dzieci, będzie również mnóstwo zabawek itp. W ten sposób mama czy tata będzie lepszym oparciem dla dziecka w tej zupełnie nowej sytuacji. W pierwszym tygodniu można pozwolić maluszkowi zabrać ze sobą ulubione zabawki, misia , kocyk , które zapewni poczucie bezpieczeństwa i będzie przypominała dom . Pamiętajcie, że Wasz (rodziców) życzliwy stosunek do żłobka rozbudza w dziecku zaufanie do personelu i ułatwi mu kontakt z opiekunem.

•Dziecko, zwłaszcza na początku, zazwyczaj płacze przy rozstaniu z rodzicem i jest to w pełni normalne . Gdy dziecko weszło już na salę ważne jest, aby nie stać przy drzwiach i nie zaglądać ponownie na sale. Należy więc w pogodnym nastroju pożegnać się z dzieckiem , nie należy przedłużać tego momentu.

•Ważne jest, aby rodzice byli konsekwentni i jeśli zdecydowali się , że dziecko będzie chodziło do żłobka, nie zniechęcali się niepowodzeniami. Jednego dnia może być lepiej i Wasza pociecha z uśmiechem wejdzie na salę, innego już przed wejściem do budynku zacznie płakać . Każde dziecko ma indywidualny sposób i czas do dorastania i przyzwyczajania się do nowej sytuacji , nowego miejsca i rozłąki z Wami.

•Należy pamiętać, żeby zwłaszcza w okresie adaptacji dziecka w żłobku poświęcać mu dużo czasu i uwagi żeby nie potraktowało żłobka jako próby odsunięcia go od rodziców. Tym bardziej, że żłobek to miejsce stworzone dla niego! Miejsce, które zapewnia kontakt z innymi dziećmi w tym samym wieku , rozwój intelektualny, emocjonalny , społeczny i ruchowy, zabawę przestrzeń na samodzielność czyli wszystko to czego potrzebuje do prawidłowego rozwoju.

,, Najważniejszym aspektem pomyślnego przejścia adaptacji jest zaufanie do palcówki oraz opiekunów. Słuchanie porad i współpraca między personelem a rodzicami. Zaufanie, dobre zdanie oraz pewność podjęcia dobrej decyzji są kluczem do prawidłowej adaptacji dziecka do żłobka’’.

Psycholog Małgorzata Jabłońska – Trautma